Инжeнер направи 3Д принтер од лего коцки

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Цените на 3Д принтерите се во пад, па некои од нив денес чинат само стотина долари. Но, ако и ова е прескапо, тогаш можете да го следите примерот на Метју Кругер кој состави 3Д принтер речиси исклучиво од лего коцки, пишува CNet.

Недостигот на средства да купи вистински Makerbot, го натераа студентот по инженерство, Метју Кругер, сам да си креира 3Д принтер. Принтерот е речиси целосно изработен од лего коцки, па затоа го има името Legobot. Покрај лего коцки направата е составена и од Lego Mindstorm NXT и четири напојувања. Електромоторите кои се користат се производство на Lego, а дел биле користени во VHS камера. Како глава на принтерот се користи расклопен пиштол за лепење.

Со оглед на тоа дека наместо пластика за принтање користи пиштол со лепило, лего коцките принтаат со помал квалитет од принтерите од продавница, што е и според очекувањата, нели? Сепак доколку ги имате деловите дома, цената на принтерот би била минимална. Г. Кругер ги сподели и плановите за изработка на уредот.

[youtube]1IsR-GGL8-g[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Dvoen komentar
Dvoen komentar
10 years ago

Dvoen komentar

Лектор
Лектор
10 years ago

Треба да стои „Инженер“ наместо „Инжинер“.

Лектор
Лектор
10 years ago

Треба да стои „Инженер“ наместо „Инжинер“.

Виктор Дано
10 years ago
Reply to  Лектор

Благодариме на забелешката.

Виктор Дано
10 years ago
Reply to  Лектор

Благодариме на забелешката.