Internet Explorer падна под 50% глобално за прв пат

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

„Ова е сигурно значаен настан во војанта на интернет прелистувачите. Само пред две години Internet Explorer доминираше со 67 отсто од глобалниот пазар.“ изјави Аудан Кулен, директорот на StatCounter.

Во Европа Internet Explorer падна на 40.25 отсто во септември, лани во септември држеше 46.3%. Во Северна Америка IE се уште е над 50 отсто, следен од Firefox со 27 отсто и Chrome со 9.87 отсто од пазарот на прелистувачи.

Што се однесува за Македонија, IE е далеку зад Mozilla Firefox која има над 50 отсто. Моментално според статистиката на IT.com.mk за септември, 47 отсто од посетителите користат Firefox, додека 38.7 отсто користат Chrome. Internet Explorer го користат само 6.53 отсто од посетители, односно IE е само малку попопуларен од Opera која ја користат 5.49% од посетителите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan Petrusevski
12 years ago

Firefox – 48.27%
Chrome – 38.39%
Internet Explorer – 6.53%
Opera – 5.39%

Еве ја статистиката и од it.com.mk за последниот месец. Die IE, Die!