И Microsoft планира NFC мобилно плаќање преку Windows Phone

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни

Моментално компанијата од Редмонд работи на верзија на Windows Phone софтвер кој ќе може да ја користи Near Field Communication (NFC) технологијата за да можат да се прават брзи мобилни трансакции. NFC овозможува безжично пренесување на инфомрации меѓу блиски објекти, конкретно за плаќањето се користат тагови кои се читаат од мобилните.

Microsoft најверојатно ќе соработуваат со Nokia за да секој Windows Phone телефон има поддршка за NFC. Nokia најави дека NFC е биде стандардна можност на сите телефони во 2011-та кои се базирани на Symbian.

Според прогноза од Gartner, мобилните плаќања ќе се користат во 245 милијарди долари вредни трансакции до 2014-та.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk