HP го отвори кодот на мобилниот WebOS

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни, Софтвер

HP во декември најави дека ќе го отвори кодот на мобилниот оперативен WebOB, а сега, месец дена покасно, и официјално го стартува проектот.

HP го отвори кодот на Enyo, бесплатна ЈavaScript алатка за креирање апликации. Enyo ќе биде објавен по лиценца за слободен софтвер која ќе им дозволи на програмерите да дитрибуираат Enyo-базирани WebOS апликации. Првично е објавен Enyo 1.0, а за понатаму HP планира да објави и верзија со вклучен WebKit, со поддршка за HTML5, и Silverlight и Flash преку плагини.

Компанијата го објави и планот кога ќе ги објави сите компоненти на „ослободениот“ WebOS.

„Ова е одличувачки чекор кон одредување на нашата цел за забрзување на развојот на платформата и осигурување дека нејзините бенефити ќе бидат доставени до целиот екосистем на веб апликации.“, вели главниот за стратегијата на HP, Бил Вегте.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments