HP го купи безбедносниот ArcSight за 1.5 милијарди долари

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, Софтвер

HP не даде детали како ArcSight продуктите ќе се интегрираат со во нивниот софтвер и развојни решенија.

Претходно, во септември HP објави дека за 2.3 милијарди долари ja купи 3PAR, компанијата која се бави со складирање на податоци, а во април годинава ја купија и мобилната компанија Palm за 1.2 милијарди долари.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Живе
Живе
12 years ago

Сега HP ќе испадне побогат од Google?? How yes no… дечките си трошат пари (море јеј милијарди се во прашање) а усвари лап топ компјутерите се уште им се јајце на нив да испржиш =/ (од мое искуство со серијата 5xx и некои од ProBook) .. Зашто не развијат некој систем да го подобрат тоа? Со оглед на тоа и на др. работи и кога ќе се додаде цената се прашувам дали вреди тоа нешто да се купи? … тоа е прва работа
2. Manev: Братко веста си е вест, а анализа да направиш е комплексна, обемна, долга работа. (Зборувам за добра анализа, не од типот Onion TV верување и брзо пласирање во јавноста xD ). Ако за тебе некои работи се глупост ти предлагам да си "отвориш" сотствен портал/блог кајшто ќе имаш анализа за секоја тема што мислиш дека е вредна за тоа.
Поздрав…

Ванчо Орданоски
Reply to  Живе

Амин!

(од атеист :))

SpaceA
SpaceA
12 years ago
Reply to  Живе

Дечките повеќе пари прават од принтерите него од компјутерите

Manev
Manev
12 years ago

Него, сакав да ви кажам, далеку сте вие од објавување на вакви вести. Ако мислите само да проследувате она шо го читате по амерички штампи, џабе се мачите и трошите време. А за асална анализа на ова погоре, треба уште многу леб да јадете. Stick with what you know. Као на пример Енгри Брдс игрицата, или некоја друга интернет/мобилна глупост.

itcommk
Editor
12 years ago
Reply to  Manev

Добро, горново не е анализа, туку е само вест бидејќи мислам дека милијарди вредниот шопинг на HP ја отсликува моќта на ИТ компаниите во економската криза, но… бидејќи сакаш анализа тогаш иди читни некоја на друг .мк медиум – http://it.com.mk/tehnologijata-se-izgubu-vo-prevo

Вусшност, ако не најдеш, а ја познаваш темата, наместо да трошиш време на леб јадење и слични коментари, може да ја дополниш веста со повеќе информации…. слободно…

види ги сите огласи на kariera.it.mk