Hewlett-Packard се откажа од webOS и од нивните нови и идни таблет компјутери

Една од најголемите ИТ компании Hewlett-Packard најави дека нема да продолжи со развојот на нивните таблет компјутери и паметни телефони кои го користеа оперативниот систем WebOS. WebOS е мобилен оперативен систем кој работи на Linux кернел и првично развиен од Palm, компанија која подоцна беше купена од Hewlett-Packard за 1.2 милијарди долари.

Покрај стопирањето на поддршката на webOS, Hewlett-Packard исто така најави дека ќе престане со производство на таблет компјутерите и паметните телефони. Оваа вест значи крај за HP Veer, HP TouchPad, и најавеното Palm Pre 3. Слабата продажба на HP TouchPad, oбјавен на 1 јули, пред помалку од два месеца, е една од причините за овој потег. Од стартувањето, HP TouchPad во В. Британија има продадено само 100 уреди, а во цела Европа само 700 уреди. За споредба првиот iPad се продаде 1 милион пати во првите 28 дена, a денес Аpple Има продадено над 25 милиони таблет компјутери.

Hewlett-Packard вели дека ќе продолжи да бара опции за како најдобро да го искористи овој оперативниот систем, и да продолжи да го развива. Компанијата изјави дека ќе бара партнери за да го линценира WebOS, но мала е веројатноста дека некоја компанија би се нафатила на такво нешто. Кога се појави WebOS, многумина го гледаа како исто толку добар како и оперативниот систем на Apple, iOS, и сега фактот дека постои голема можност да престане да постои е навистина голем шок за голем број на верни корисници.

Карактеристичното за WebOS е тоа што, за разлика од останатите оперативни системи, е базиран на облак што значи дека не користи десктоп програми за синхронизирање на податоци и ажурирање, тоа се прави онлајн.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] претходниот главен човек на Hewlett-Packard, во август најави дека оваа компанија нема повеќе да произведува […]

SOPRANOvski
SOPRANOvski
11 years ago

" Кога се појави WebOS, многумина го гледаа како исто толку добар како и оперативниот систем на Apple, iOS ".
Neznam dali da se smeam ili da placam.

Martin Jovceski
11 years ago
Reply to  SOPRANOvski

Еве извадок од рецензија за WebOS 2.0 направена од Engadget:

“Despite some issues, webOS 2.0 is probably neck and neck with iOS4 when it comes to polish and ease of use, and that’s a pretty huge thing for Palm. This isn’t just a good OS, it’s a great OS, and the updates in this version have made it even better. It’s obvious that when combined with even slightly better hardware, it’s also a fast experience that makes it easy to get real work done…
If Palm wants to survive in this game — let alone truly compete — it needs to push killer hardware into the marketplace now.”

Не е до оперативниот систем, до хардверот е.

SOPRANOvski
SOPRANOvski
11 years ago

Dobro e i tolku sto prodale.

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support

Melon, part of Kin+Carta

.NET Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk