GoPro работи на платформа за беспилотни летала со камера

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Oткако ги освои авантуристите со своите уникатни и мали камери, GoPro се подготвува да се вклучи и на уште еден пазар – на пазарот на дронови. Компанијата на оваа технологија работи веќе неколку месеци, па основите на платформата се веќе подготвени, вели TechCrunch. GoPro од неодамна е сопственик на стартапот Kolor кој работи на технологијата што овозможува снимање на 360 видео. Од компанијата се надеваат дека ќе успеат да создадат производ кој со стабилизација на слика и квалитет ќе ја победи конкуренцијата.

Предноста на GoPro е што доаѓа со најверојатно најпопуларната минијатурна камера на пазарот, и со сопствени канали за споделување на уникатните видеа. Сепак како и останатите компании, и GoPro ќе мора првин да се соочи со ограничувањата и забраните за лет на беспилотните летала, иако автоматизацијата на летовите и креирање на оперативен систем за дронови значително ќе им се олесни работата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk