Google започнува со нова платформа – паметни дисплеи

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Image courtesy of Google / YouTube

Google пронајде нов дом за својот паметен асистент. Компанијата со повеќе партнери креира нова серија на паметни звучници. Уредите кои ќе треба да ја „поразат“ доаѓаат од: Altec Lansing, Anker Innovations, Bang & Olufsen, Braven, iHome, JBL, Jensen, LG, Lenovo, Klipsch, Knit Audio, Memorex, RIVA Audio, SōLIS и Sony.

Google Assistant на дел од овие производи ќе дојде на уред кој не само што е паметен звучник, туку има и дисплеј. Овие производи доаѓаат од: JBL, Lenovo, LG и Sony. За жал, за паметните звучници со дисплеј од Google нема да бидат достапни пред летото, јави Verge.

Уредот нема да ги има сите можности на паметен телефон. Нема да може да прелистувате по интернет без тоа да го правите преку асистентот. Основните можности на Google Assistant остануваат дел од оние на телефонот. Може да прегледувате по календарот, да ви помага со упатства, рецепти, а овозможува и видео-конференциски разговори. Дополнително, може да гледате и YouTube видеа кои ќе ги пронајдете.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk