Нов Bluetooth чип ќе ги подобри бежичните уреди

Нов чип од Qualcomm ќе го продолжи времето помеѓу полнењата и ќе го подобри сигналот на слушалките кои користат Bluetooth. Bluetooth технологијата постои повеќе од 15 години, но дел од техничките недостатоци сè уште не се надминати. Секако технологијата постојано се надградува, а новиот чип е уште еден чекор.

QCC5100 Low Power Bluetooth SoC ја зголемува енергетската ефикасност и ја намалува потрошената електрична енергија до 65%, пренесува Gizmodo. Чипот има и подобар сигнал што треба да го подобри приемот во случаи кога ги користите слушалките на места каде има повеќе слични уреди. Дополнително, чипот е два пати помоќен од сегашната верзија.

„Веруваме дека наскоро ќе биде потребен насекаде“, вели Ентони Мареј, заменик претседател на одделот за глас и музика во Qualcomm.

Чипот поддржува Bluetooth 5, но за жал оваа технологија сè уште не е широко распространета, со исклучок на неколку понови телефони. Qualcomm откри дека соработува со повеќе компании со кои би го ставиле чипот во своите слушалки.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk