Google сака да понуди Интернет кој е 1.000 пати побрз од тој што го имате сега

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, Свет

Google работи на следната генерација на интернет конекција која ќе биде 1.000 пати побрза од таа што е достапна во моментов за корисниците. „По еден гигабит, ќе имаме 10 гигабита. Па компанијата веќе работи на 10 гигабити“ изјави Патрик Пичет од Google, на конверенцијата Goldman Sachs Technology and Internet во Сан Франциско.

„Поголемата брзина ќе ја зголеми и употребата на софтвер како услуга, бидејќи корисниците ќе можат да ги користат и апликациите кои имаат потреба од поголем проток за обработка, а сега не можат да работат мазно на Интернет… Светот се движи во оваа наока. Можеби ќе бидеме таму по една декада, но зошто да не се обидеме да го направиме за три години. Нема причина за чекање…“

Засега Google нема период во кој ќе го заврши проектот, пишува Wired, но јасно е дека нема да биде во блиска иднина, а ова е еден од оние проекти на компанијата како Google Glass или автономните возила кои ќе бидат готови кога технологијата ќе го овозможи тоа. Компанијата веќе работи на насење на 1 гигабитен интернет со проектот Google Fiber засега во три града Канзас Сити, Остин и Прово.

Проектите на кои Google работи во проектот Google Fiber не поминаа незабележано од големите провајдери кои се обидуваат со правни блокади да ја забранат оваа соработка. Државата Канзас има пред себе предлог закон со кој градовите нема да можат да имаат сопствени широкопојасни сервиси, а нема да можат ниту да соработуваат во јавни-приватни партнерства, како тие кои ги имаат со Google.

Покрај Google на 10 гигабитен интернет работи и група на британски научници кои успеаа да ја достигнат оваа брзина користејќи li-fi бежичен интернет. Технологијата се базира на микро-LED светилки кои кога работат во паралела го мултиплицираат сообраќајот. „Замислете ја главата на тушот која ја разделува водата низ секое дупче во паралелни млазови, токму ова се обидуваме да го направим со светлината“, вели професорот Харалд Хас од Универзитетот во Единбург..

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk