Google Play ќе добие нова affiliate програма за продажба на музика и филмови

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни

Google, или веќе можеби Alphabet, планира новитет во Google Play со додавање на affiliate програма, налик на продавницата на Apple. Тоа што ќе го овозможи програмата е дополнителен начин за заработка надвор од досегашните реклами и претплати, односно линкoви до страни на кои што се продаваат производи и провизија за секој продаден продукт преку нивниот линк.

Affiliate Network постоеше пред ребрендирањето во Google Play, односно додека продавницата беше позната како Android Market. По ребрендирањето мрежата беше затворена, бидејќи компанијата сaкаше да се фокусира на други сервиси кои ќе нудат повеќе можности за издавачите, потсетува 9to5Google.

Една од причините за враќање на аffiliate програмата, која официјално не е потврдена од Google, можеби е малата заработка од апликациите во споредба со Apple. Google Play заработува околу 70 отсто помалку од AppStore, па можеби единствено изненадување е што компанијата не се одлучи на овој потег порано.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments