Google ќе работи со LG на Nexus Tablet

Новата верзија на Honeycomb ќе биде единствено презентирана и достапна на пазарот во моментот кога Google ќе го објави својот брендиран таблет во соработка со LG. Покрај тоа, во извештајот на г. Муртазин, се вели исто така и дека Google нема да дозволуви таблетите кои имаат Android 2.x во иднина да се надградат на Honeycomb, односно ако некој хардверски партнер лансира таблет со постара верзија на Android, нема да може да се надгради. Google исто така го „затвори“ Honeycomb од страв ОС креиран за таблети да не се користи за мобилни уреди.

Google-брендиран таблет би требало да биде сериозна конкуренција на iPad кој во мометов скоро целосно го доминира пазарот.

Претходно, Google соработуваше со производители на мобилни, поточно со HTC и Samsung, за да го направи Nexus и Nexus S мобилните телефони.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments