Google го објави изворниот код на Android 4.1 Jelly Bean

Програмерите сега ќе можат да го симнат изворниот код на најновата верзија на мобилниот оперативен систем на Google. Koдот на Android 4.1 Jelly Bean може да се симне преку АOSP (Android Open Source Project) под името „Android-4.1.1_r1“.

Откако ќе го симнат кодот, индивудалните програмери ќе можат да започнат со креирање на персонализирани функционалности на Jelly Bean, додека производителите, како HTC и Samsung, ќе можат побрзо да подготват соодветни надградби на своите уреди. Целта на Google со раното објавување на кодот е да ја поправи грешката со претходната верзија Ice Cream Sandwich кој и по девет месеци е на само 10 отсто од уредите, и да видиме повеќе уреди кои ги користат сите предности на Аndroid Jelly Bean.

За корисниците кои го користат популарниот CyanogenMod ROM, оваа програмерска заедница најави дека веќе работи на нова Android верзија. А спорed Android Authority, иако CianogenMod работи на Jelly Bеаn кодот, тоа не значи дека наскоро нема да „видиме официјални, stock AOSP верзии за соодветните уреди“.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments