Со Google Chrome 53 ќе започне блокирањето на Adobe Flash

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Google најави дека септемвриската итерација на прелистувачот Chrome ќе започне да го блокира Flash.

Flash долго време имаше главна улога кога беа во прашање веб-анимациите, игрите или видео содржините. Денес HTML 5 е со помала потрошувачка на енергија, побрз и најважно многу побезбеден.

Поради ова Chrome 53 ќе започне да го блокира Flash, a Chrome 55 ќе го направи HTML 5 основа при прелистувањето.

„Денес над 90 отсто од Flash се вчитува во позадина за поддршка на аналитика на страниците. Ова ве забавува, и од септември, Chrome 53 ќе започне да го блокира. HTML 5 е многу полесен и побрз, а издавачите го користат да ги забрзаат своите веб-страници, да го скусат вчитувањето и да ви заштедат на батериите. Ќе забележите подбрување и во респонзивноста и ефикасноста на многу сајтови.“, вели Ентони Лафорџ на блогот на Google.

На веб-страниците кои ќе имаат само Flash, корисникот ќе може самостојно да  ја активира поддршката. Mozilla веќе најави дека од овој месец ќе го блокира Flash во Firefox.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments