Facebook претстави нов сервис за пораки

во Друштвени мрежи

Секој корисник ќе добие своја @facebook.com адреса, но „ова не е убиец на имејл сервисот“, вели Зукерберг, туку е систем кој што го вклучува имејл сервисот и е начинот како ќе се комуницира во иднина.

Социјалниот инбокс ќе ги содржи сите пораки, од SMS пораките, имејл, четот… сите се во друштвеното сандаче кој ќе дава предност на пријателите. Сета останата комуникација од тие што не ви се пријатели во мрежата ќе оди во посебен фолдер.Секој корисник ќе има целосна историја на четот и пораките со секој пријател. Модерна верзија на „бабината кутија со писма“. Ќе има можност да се архивира комуникацијата која нема да се појави во друштвеното сандаче, и секако опција за целосно бришење на пораките.

Системот ќе се обиде да биде брз при праќањето пораки, ако некој ви прати SMS порака, а вие сте онлајн на четот ќе ја добиете порака на чет, и обратно. Ќе може да се комуницира и преку мобилните апликации со цел да се добие пораката во моментот на испраќање. Но, ќе има и опција за одбирање преку кој сервис да биде пратена пораката.

Овој „модерен систем за пораки“ ќе се објавува поспоро, на почеток ќе биде достапен само со покани, а комплетно достапен ќе биде после неколку месеци.

Интересно, за овој систем е составен тим од 15 инженери, што е најголемиот тим досега кој работел на еден Facebook проект. Дополнително, за потребите на системот за пораки е изградена нова инфраструктура користејќи го системот со отворен код hBase.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
12 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
New Duck
New Duck
11 years ago

taz dingooooo

Оливер Твист
Оливер Твист
11 years ago

Осеќам ќе биде рај за фишинг и слични измами

Мартин Буци
11 years ago

Mislam deka e ova super idea :)

New Duck
New Duck
11 years ago

se sobrale kmitite i diskutiraat za lanskiot sneg :D

Ванчо Орданоски

А можам и да претпоставам зошто вака, издишано, испадна работата,
Вакви апликации не се прават за кратко време, мора да ја почнале уште пред неколку месеци, кога Вејв сеуште постоеше. За инат и конкуренција на Google.
Сега, кога е готова, не им остана ништо друго освен да лансираат, иако веднаш се гледа дека промашиле за едно два километра на друга страна.

Ok, back to the drawing table…

@ribaro
11 years ago

nakaj nesudeniot Wave mi mava, ama koj ti znae, fb e toa

Mile Zajkovski
11 years ago

http://hbase.apache.org/ Мислам дека не е лошо да се промени малку последната реченица, HBase e од Apache фондацијата и постои од поодамна. Поздрав!

Burhan Selmani
11 years ago

Премногу концентрација на комуникациски алатка на едно место. Уште тоа недостигаше за да ФБ ја има целосната контрола на секое наше движење

Ванчо Орданоски

Тоа што ФБ не претстави „вистински“ емаил сервис, туку некаква папазјанија од полу-сварени сервиси (со лук и пиперки), зборува за нивната неспособност да воспостават доверлив сервис.
Изгледа дека добро се познаваат, како и колку можат, па не се осмелија да им се придружат на големите, останаа во основно школо.

Можам да замислам што ќе биде и со ова — прашање на момент е кога ќе почнат да течат пораки и инфомрации на сите страни, како од избушено буре, и тоа ненамерно и „ненамерно, жими мајка“.

kihupotru
kihupotru
11 years ago

никој не ти вели да не користиш gmail, но ако сакаш ја имаш и опцијата @facebook.com. сега уште покана :)

whoeverest
whoeverest
11 years ago

Алал колку брзо пренесовте инфо. Пред пола саат заврши официјалниот live stream. Секоја чест!

Viktr Ars
11 years ago
Reply to  whoeverest

Нови медиуми нели, „брза комуникација“ :) фала