Facebook ќе се врати на стартиот News Feed

Пред една година Facebook ја осмисли иднината за изгледод на News Feed. Сепак по една година се откажуваат и се враќаат кон стартиот изглед. Причина за ова е незадоволството на корисниците кои никогаш не се навикнаа на новиот изглед, но и поради тоа што никогаш не успеа да стане персонализиран весник.

Новoстите отсега ќе доаѓаат со поголеми фотографии, нови фонтови и икони и ќе наликуваат на мобилната верзија на Facebook. Паѓачкото менито со вести ќе биде отстрането од десната страна, а одстранета е и поделбата на фидови од пријатели, групи или фотографии исто така е отстранета, јавува Verge. Забележлив новитет е поголемата лента за пребарување која сега овозможува едноставни пребарувања, на пример „Пријатели кои се неоженети“, а корисниците кои не зборуваат англиски, ќе го добијат стариот изглед при пребарувањето. Новиот Facebook изглед ќе доаѓа до корисниците насекаде во следните неколку недели. Од друштвената мрежа веат дека новиот редизајн не е премногу различен и корисниците нема да треба да поминат долг период за да се привикнат на новиот излез.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments