Facebook го врати четот, го поправи пропустот со приватноста

Реакцијата на Facebook e:

„За краток временски период, грешка дозволи чат историјата на корисниците и барањата за пријателите да бидат достапни преку манипулирање на „Preview my Profile” oпцијата. Кога беше пријавен проблемот, нашите инжинери веднаш го дијагнозираа проблемот и привремено ја изгаснаа чет функцијата.“

Можеби звучи смирувачки знаејќи дека проблемот е среден. Но од друга страна, ова е уште еден од многу пропусти во приватноста на друштвената мрежа. Покрај ваквите грешки, тука е и комплицираноста на сетинзите за приватност кои се обемни за читање, кои се менуваат често и кои воопшто не се јасни за просечниот корисник, тука е и обидот на Facebook да извлече што е можно повеќе јавна содржина од приватните профили. Пример, со новата приватност сите ваши интереси поврзани со фан страни стануваат јавни….

Кога на Facebook, тогаш претпазливо со приватноста. Подолу е видео на TechCrunch со пропустот на четот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
DSs
DSs
11 years ago

повторно багови