Пристап до интернет треба да биде човеково право, вели Тим Бернерс-Ли

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Евтин и достапен интернет треба да осново човеково право, вели креаторот на глобалната мрежа, Тим Бернерс-Ли. Иако звучи остварливо, сепак г. Бернерс-Ли забележува дека милијарди корисници се уште немаат пристап до Интернет. Всушност едвај половина од светската популација е онлајн, а дури 4,4 милијарди луѓе се без пристап до Интернет.

„Време е да го препознаеме Интернет како основно човеково право. Ова подразбира гаранција за прифатлива цена, интернет пакети кои се достапни без комерцијална или политичка дискриминација и заштита на приватноста и слободата на интернет корисниците без разлика каде живеат“, вели г. Бернерс-Ли.

Скандинавија е најдобар пример кога е во прашање Интернет. Корисниците од Данска, Норвешка и Финска најдобро ја користат светската глобална мрежа кога е во прашање употребата на Интернет за економски, политички или социјален прогрес. На дното на листата се Јемен, Мјанмар и Етиопија, јави Huffington Post.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk