Европа со поголема заштита за „свиркачите“

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Европската Унија минатата недела донесе сет мерки со кои значително ќе се зголеми заштитата на „свиркачите“.

Она што ќе го овозможат новите мерки е значително поробусна заштита на свиркачите кои пријавуваат нелегална активност. Предвидена мерка се и безбедни канали за споделување на овие податоци со властите. Дополнително, во идинина на свиркачите ќе им биде заштитено и работното место, а ќе бидат заштитени и од прераспределба на нови, пониски работни позиции.

Секако мотивацијата за ова доаѓа директно од куп скандали кои и не толку одамна ги пријавија токму свиркачи: од Luxleaks и Panama Papers, па се до последниот скандал со Cambridge Analytica. Податоците излегоа благодарение на свиркачи кои ја загрозија сопствената безбедност.

„Многу скорешни скандали немаше да бидат откриени ако инсајдери не собраа храброст да проговорат. Но, тие беа под огромен ризик. Затоа сакаме подобро да ги заштитиме свиркачите. За да може подобро да ја детектираме штетата врз јавниот интерес: измама, корупција, затајување на данок или штета врз луѓето и животната средина“, вели Франс Тимерманс, заменик претседател во Европската комисија.

Законот ќе помогне за заштита на свиркачите во повеќе области. Од финансиски сервиси, перење на пари и финансирање на тероризам, па се до заштита на корисниците и јавно здравје.

Иако начелно рамката е креирана, пред сетот мерки да стане закон ќе мора да биде изгласан во парламентите на државите членки.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

види ги сите огласи на kariera.it.mk