Eвропа се договори за унверзален полнач за мобилни телефони

во ИТ.ЕУ, Мобилни

Европската Унија предложи нацрт-закон која ќе им наложи на производителите на мобилни телефони да обезбедат и универзален полнач за батерии кој може да се користи на сите мобилни телефони, вклучувајќи ги и паметните. Според нацртот, кој е наменет да стави ред помеѓу се поразличните уреди на пазарот, ќе постојат „хармонизирани правила за радио опрема, вклучувајќи ги и мобилните телефони и модеми“.

Нацртот првин треба да го помине Европскиот Парламент во март за да стане легислатива, а потоа да биде прифатен од земјите-членки кои ќе ги одредат деталите на предлогот. Штом се одобри, земјите-членки ќе имаат две години да ги претворат европските регулативи во национален закон кој, според очекувањата, треба да биде имплементиран од 2017-та година, пишува Reuters. За големите производители, вклучувајќи ги и Apple и Samsung, ќе значи дека треба до тогаш да најдат начин да ја адаптираат својата технологија во телефоните за да го испочитуваат стандардниот полнач.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Трајко Петко
Трајко Петко
8 years ago

Хммм, баш ме интересира Апле со нивната нарцисоидно-егоцентрична визија за ама-баш-се,
колку ќе имаат разбирање за потребата од компатибилност и интероперабилност на хардверско ниво :)

Дејан
Дејан
8 years ago

Работа на регулаторот во ЕК не е да каже која ќе биде изведбата на полначот, дали ќе биде USB, Lightning или некое сосема различно решение. Регулативата вели дека сите телефони ќе треба да бидат прилагодени да работат со еден полнач.

@дсдас Не се однесува на полнач за лаптопи толку за одлука на Советот на министри http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/c

Поздрав

toteto
toteto
8 years ago

Пред некое време не беше усвоен micro USB како универзален порт за полнење?

дсдас
дсдас
8 years ago
Reply to  toteto

мислам дека се погрешили, се мислиле за Лаптопи пошто сега има универзален полнач за лаптопи