Еден од најдобрите лаптопи за 2016-та, сега е хибрид

во Хардвер

Image courtesy of Dell

Лаптопот кој по многумина е најдобриот лаптоп за 2016-та година, надминувајќи го дури и MacBook Pro ќе добие нов модел. Dell најави дека нивниот лаптоп – XPS 13 наскоро ќе добиде хибриден, таблет/лаптоп модел.

Надградбата не застанува тука. Dell ќе го надгради и процесорот па новата верзија на лаптопот ќе доаѓа со Kaby Lake процесор. Оваа генерација на процесори доаѓа со Intel HD Graphics 615 графичка картичка. Новата верзија ќе доаѓа со:

  • i5 или i7 процесор;
  • 4 до 16 GB LPDDR3 RAM;
  • од 128 GB до 1 TB SSD;
  • 720p камера со поддршка за Windows Hello отклучување;
  • читач на отпечаток,
  • батеријата според најавата е 46 W/h.

Изгледот е речиси идентичен, иако димензиите се малку помали на новиот лаптоп, јави Windows Central.

Компанијата најави и надградба за XPS 15 кој покрај Kaby Lake процесор ќе добие и нова графичка картичка. Овој пат тоа е Nvidia GTX 1050 со 4GB RAM. За потсетување новите графички на Nvidia немаат разлика на перформансите кога мобилните верзии се во прашање.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk