Еден милион Македонци на Facebook

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

Од 2.085.051 жители на Македонија, 1.583.315 имаат пристап до интернет, вели Internet World Stats. Ова е 75,9 од вкупното население во Македонија. Ова претставува пораст од околу 80.000 нови корисници во последните 9 месеци. И со оваа повисока бројка корисници, Македонија е под европскиот просек кој е 85,2%.

Според овие бројки, Македонија е на средината во регионот. Пред нас се Хрватска (90,9%), Босна и Херцеговина (80,7%) и Словенија (79,9%), но сепак Македонија е пред Грција (70,1%) која е членка на Европската Унија.

Facebook шампиони

Ако за интернет пенетрацијата и не котираме најдобро, ниту една држава во регионот не е подобро застапена на Facebook, секако процентуално. Според статистиката 1 милион Македонци имаат Facebook профил, што е речиси половина од целото население. Во Европа бројката на Facebook корисници последнава година е намалена.

Според учеството на Facebook, македонските корисници се „рамо до рамо“ со корисниците од Франција, Холандија, Италија, Данска, Белгија, држави чија популација е 50% присутна на друштвената мрежа.

Глобалната слика покажува пораст на вкупната бројка на корисници. Над 4,15 милијарди луѓе имаат пристап до интернет. Оваа бројка октомври минатата година изнесуваше 3,88 милијарди.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk