Echo Look – надградба за Alexa која доаѓа со камера

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Amazon претстави надградба или поточно додаток за Alexa. Echo Look е нова верзија на Echo којa доаѓа со паметна камера. Ова е прв уред кој ќе овозможи фотографирање без раце. Секако тука не завршуваат можностите на камерата.

Куп кул технологија е интегрирана со Echo Look. Корисникот ќе може да се фотогорафира или да сними видео. Ова понатаму ќе му овозможи на паметниот телефон да погледне како изгледа. Секако, не останува на ова. Уредот овозможува споредба на различни облеки и помош при избор на облека. Дополнително, корисникот може да ја разгледа облеката која ја носел.

Ова е овозможено од вештачката интелигенција, но и од модните експерти. Корисникот може да фотографира две комбинации кои размислува да ги облече, потоа Alexa му покажува кој е подобар избор за него/неа. Секако Amazon ќе ја искористи оваа прилика да им препорача или рекламира различни парчиња облека.

Додавањето на можност за фотографирање во домот на компанијата која ќе направи сè само да ви продаде производи, не е најпаметно. Она што можеби е проблематично е што со камерата Amazon ќе има многу повеќе податоци за корисникот отколку што има сега. Продавницата ќе знае што имате дома, колку килограми имате, како изгледате. Дополнително, дел од експертите тврдат дека компаниjaта ќе знае дали корисникот е депресивен, дали очекува принова и слично.

Цената на новиот Echo e 200 долари. Уредот не достапен во продажба и заинтересираните купувачи треба да побараат специјална покана за да можат да го купат уредот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk