Е-трговија: 5 435 285 онлајн трансакции и потрошени 133,7 милиони евра во Македонија во 2018

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

Е-трговијата во Македонија е во пораст. Во 2018 година се реализирирани 5 435 285 онлајн трансакции, а вредноста на трансакциите изнесува околу 139 милиони евра, објави Асоцијацијата за е-трговија повикувајќи се на податоци Народната банка на Република Северна Македонија.

Ова според бројот на трансакции претставува пораст од 21%, а според вкупната потрошена сума во виртуелните места пораст од 18,79%.  За споредба, во 2017 година соодветните податоци се 4 293 285 трансакции и 113 милиони евра.

Најголем дел од трансакциите, 64% се кон странски продавници. Само 36% од купувачите средствата ги потрошиле во некои од македонските продавници. Она што може да ги радува македонските трговци е дека странците двојно го зголемиле бројот на трансакции кон македонските онлајн продавници. Бројот на трансакции со картички издадени надвор од Македонија е повисок 132%, а вкупната сума потрошена во овие трансакции е 78% повисока од 2017 година.

„Евидентно е дека поради ограничената понуда на производи и услуги кои се нудат онлајн во Македонија, поголем дел од трансакциите се насочени кон странски веб страни, односно странски онлајн продавници. Конкретно, 64% од вредноста на онлајн трансакциите реализирани со платежни картички издадени во Македонија се одлеале во странство, односно се реализирани кон трговци надвор од Македонија, додека 36% од трансакциите се реализирани кон онлајн трговци во Македонија“, констатира Филип Чижбановски, заменик претседател на АЕТМ.

Вкупно купувачите со македонски платежни картички и платежни картички издадени надвор од Македонија направиле трансакции кон виртуелните места за продажба во Македонија во вредност од 53,5 милиони евра. На крајот на 2018 година (31.12.2018) во Македонија се регистрирани 871 активно продажно место. Ова се продажни места кои се пријавени од петте банки кои во моментов нудат е-трговија како дел од своето портфолио на услуги.

Повеќе детали се достапни на сајтот на НБРСМ.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk