Дрон маскиран како птица го надгледува Могадишу

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Во обид да ги скријат беспилотните летала, армиите на повеќе држави се обидуваат да ги емитираат птиците, не само по изгледот, туку и по „навиките“ на птиците. Ова помага леталата да бидат потешки за забележување од земја.

Дронот кој на 1 мај е срушен во Могадишу наликува многу повеќе на птица, отколку на современо беспилотно летало. Леталото и припаѓа на Сомалиската агенција за разузнавање и безбедност, велат извештаите кои го сподели Verge.

Леталото е копија на птица, со крила и опаш, а пропелерите се сместени на крилата. Американската команда за специјални акции, поседува слично летало кое не само што е копија на птица, туку и мавта со крилата за да ги излаже набљудувачите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk