DotA 2 International беше следен од 20 милиони гледачи

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

DotA 2 International го следеа над 20 милиони гледачи со што двојно ја зголеми гледаноста на шоуто од минатата година. Максималниот број на гледачи кој истовремено го гледале настанот e 2 милиони, објави Valve. Турнирот ќе остане запомнет по рекордниот награден фонд од 10 милиони долари, од кои 5 милиони отидоа во рацете на победниците, кинескиот тим Newbee.

Бројот на гледачи е поголем бидејќи во вкупната бројка влегуваат и сите гледачи на ESPN, кинеската CCTV и MTG Europe. Бројката од 20 милиони гледачи сепак не е рекорд, рекордот е во рацете на League of Legends на Riot Games, кои на Championship Series 2013 имаа над 32 милиони гледачи.

[youtube]3pWdoOybp8I[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments