Доналд Трамп го помилува инженерот осуден за кражба на интелектуална сопственост од Google

во Свет

Последниот ден од својот мандат Доналд Трамп го помилува инженерот осуден за кражба на компаниски тајни од Google, Ентони Левандовски.

Г. Левандовски е основач на стартапот за автономни камиони Otto; компанија која потоа стана дел од Uber. Левандовски беше инженер во Google, но кога ја напушти компанијата заедно со него ја зема и технологијата за автономни возила.

На судењето Google тврдеше дека контактот со Uber e уште пред да го напушти Google. Google го обвини г. Левандовски и дека пред да ја напушти компанијата, на екстерен хард-диск снимил 14 000 фајлови, со големина од 9,7 GB. Дел од овие фајлови е и дизајнот на LiDAR плочката која Google (сега Waymo) ја користи во своите автономни возила.

На читањето на пресудата судијата кажа дека тоа е „најголемата кражба на компаниски тајни која некогаш ја видел“, вели Engadget.

Судскиот спор резултираше со 18 месечна затворска казна за г. Левандовски; Google доби дел од Uber во вредност од 245 милиони долари; а Uber вети дека нема да ја користи технологијата. Г. Левандовски требаше да започне да ја отслужува казната по пандемијата, но секако тоа нема да се случи.

Поддршка за г. Левандовски и барање за негово помилување дојде од основачот на PayPal, Пител Тиел и креаторот на Oculus VR, Палмер Лаки.

За жал дел од помилуваните не беа Едвард Сноуден или Џулијан Асанж.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk