ДарувајКрв – мобилна апликација за сите крводарители

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

„Да спасиме живот, да донираме крв! Преземи ја ДарувајКрв денес!“ е мотото на развивачите на новата мобилна апликација „ДарувајКрв“. Апликација е наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Зад неа стои активистот и програмер Горјан Јовановски, заедно со Александар Богданоски и Стефан Велковски, како и здружението на крводарители и поддржувачи на крводарителството „Крводарител“ – Скопје.

„Она што недостасува кај нас е баш ваква апликација каде што ќе бидат прикажани сите акции и настани, како од здруженија така и од институциите. Се надевам на соработка со сите кои може да придонесат за општо добро. Во иднина изнаоѓаме решение како да помогнеме се повеќе граѓани кои имаат можност да даруваат ковалесцентна плазма, да се информираат преку апликацијата за чекорите на дарување, и со тоа да помогнат на оние на кои навистина им е потребна во борбата против ковид 19.“ – вели г. Богданоски.

Апликацијата секоја недела ќе ги информира крводарителите и заинтересираните за крводарителски акции што се организираат низ Македонија од разни здруженија. Со тоа ќе знаат кога во нивниот град ќе има крводарителска акција или побарување од некоја крвна група.

Во моментов апликацијата е достапна само за aндроид уредите, но наскоро ќе биде објавена и iOS верзија.

За следната верзија која треба да биде пуштена наскоро се најавени нотификации, кои ќе го известуваат секој корисник на апликацијата кога ќе има акција во неговиот град или побарување на одредена крвна група.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk