Дали кодирањето полека изумира?

Додека кодирањето продолжува да биде клучна вештина во бројни индустрии, потребата за технички спремни програмери сѐ уште е голема. 

Според американското биро за статистика на трудот, се очекува вработеноста во професиите со компјутерска и информатичка технологија да се зголеми за 11% од 2019 до 2029 година, надминувајќи ја просечната стапка на раст за сите професии. 

Сепак, се очекува дека кодирањето во неговата сегашна форма ќе претрпи одредени промени во следните пет години. 

Подемот на платформите без код 

Подемот на платформите без код ќе влијае врз потенцијалното застарување на традиционалните практики за кодирање. Овие платформи им овозможуваат на корисниците да развиваат софтвер и апликации без да бараат вештини за кодирање или разбирање. 

Користејќи визуелни интерфејси, функционалности за влечење и спуштање, како и претходно дизајнирани шаблони, платформите без код го поедноставуваат процесот на развој на софтвер. 

На пример, алатките како Bubble им овозможуваат на корисниците да креираат веб-апликации без некој поголем напор, целосно елиминирајќи ја потребата за рачно пишување код.  

Слично на тоа, Airtable нуди решение за база на податоци базирано на облак што им овозможува на корисниците да конструираат приспособени апликации прилагодени на нивните организациски потреби. 

Дополнително, зголемената популарност на платформите без код е лесно разбирлива и за луѓето со помало техничко знаење. 

Извршниот директор на Nvidia: AI ќе ја врши работата, децата нема да имаат потреба да учат да кодираат 

На еден неодамнешен самит во Дубаи, извршниот директор на Nvidia, Џенсен Хуанг говореше токму за падот на популарноста на кодирањето. 

Тој тврди дека поради брзиот напредок на вештачката интелигенција, стекнувањето вештини за кодирање повеќе не треба да биде примарен фокус за младите кои се стремат да влезат во технолошкиот свет.  

И покрај тоа што учењето за кодирање е традиционално познато како клучна вештина од страна на индустриските лидери, Хуанг ја демантира оваа теорија

Благодарение на откритијата во генеративната вештачка интелигенција, обработката на природниот јазик се појавува како нова граница на програмирањето, што ги прави часовите поминати во совладување јазици за кодирање нешто од минатото.  

Нашата цел е да развиеме компјутерска технологија за програмирањето да стане непотребно. Јазикот на програмирање треба да биде човечки, секој во светот треба да биде програмер. Ова е чудото на вештачката интелигенција“, забележа Хуанг на самитот. 

Наместо да посветува време на кодирање, Хуанг се залага за градење експертизи во индустрии како земјоделството, биологијата, производството и образованието.  

Сепак, вештините за кодирање нема да станат неупотребливи, туку тие и понатаму ќе останат суштински важни за да се знае како и кога да се користи програмирање со вештачка интелигенција. 

Хуанг ја замислува иднина каде обработката на природниот јазик ќе достигне такви височини што кодирањето ќе може да се извршува на мајчин јазик. 

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments