Дали камерата на Zeiss ќе успее да ја врати Nokia во добрите времиња?

Nokia изминатава недела најави дека преку партнерства ќе се обиде да се врати на врвот. Речиси веднаш потоа Nokia најави партнерство со Zeiss. Компаниите соработуваа и претходно пред компанијата да пропадне и брендот да биде продаден на HMD.

Ова не е прва соработка на Nokia и Carl Zeiss. Некои модели и претходно доаѓаа со овие леќи, телефонот со 41MP камера беше изработен од ова партнерство. Сега камерите на новите N3, N5 и N6 ќе бидат изработени во партнерство со Zeiss. Со ова HMD, кој е нов сопственик на брендот Nokia, се надева дека ќе успее да направи доволна разлика за телефоните да бидат препознатливи на пазарот.

Камерите на паметните телефони за најголемиот дел од корисниците се и единствена камера. Сепак најголемиот дел од корисниците и не размислуваат на ова кога го одбираат својот телефон. Сепак камерата е многу напредната, па ова партнерство ќе помогне за подобар телефон. Камерите на Sony, Samsung и iPhone се далеку пред Nokia, па секоја можност да се намали јазот е добредојдена.

Можеби најдобрата забелешка доаѓа од evleaks. Видеото со кое е претставено ова партнерство доаѓа со четири телефони. Nokia досега има претставени 3 уреди, ниту еден со дуал камера. На видеото двата од телефоните се со оваа камера. Набрзо по забелешката Nokia го отстрани видеото, но се чини дека тоа единствено ја потврди веста за нови телефони.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
amdreja
5 years ago

“Камерите на Sony, Samsung и iPhone се далеку пред Nokia, па секоја можност да се намали јазот е добредојдена.”
Dali avtorot zne za sto tocno pisuva!?!
Kamerata na nokia 808, lumia 1020 pa i microsof modelot lumia 950 i 950xl se generalno podobri!!!! Pred se na lumia 1020! Toa e nepovtorliva kamera. Duri za nea nema HDR podesuvanja bidejki dinamickiot opseg e tolku sirok sto nema potreba od nego.
No koj ne videl, nema da znae, da bese Android telefon ke bese poinaku :)