Британската полиција уапси група тинејџери кои сакале да бидат како познатите хакери

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Шест тинејџери од Британија се уапесни поради сомневање за учество во сајбер напади. Тинејџерите во нападите имале помош од групата Lizard Squad, иако полицијата вели дека ниту еден од тинејџерите и самиот не е дели од озогласената хакерска група која е виновна за бројни напади на финансиски и државни институции, пренесува ВВС.

Групата тинејџери од 15 до 18 години ја купила Lizard Stresser алатката и потоа со неа вршеле напади на националниот весник, гејминг компании, продавници и училишта. Софтверот го платиле со биткоини, а алатката понатаму ја користеле за DDoS напади. За сега нема податоци за успешноста на нападите.

„За релативно малку пари, алатките како Lizard Stresser можад да направат голема финансиска штета и да го оневозможат пристапот на корисниците до важни информации и јавни услуги,“ објаснува Рони Адамс кој е дел од Државната единица за сајбер криминал.

Сите тинејџери се ослободени по платената кауција.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments