BlackBerry најави два Android телефони

Image courtesy of BlackBerry

Blackberry ќе претстави два нови телефони со Android оперативен систем, вели директорот Џон Чен. Компанијата останува доследна на својот бренд, па едниот од телефоните доаѓа со физичка тастатура, додека другиот е стандарден паметен телефон со голем екран.

Новитет со новите Blackberry телефони е што компанијата се откажува од пазарот на ексклузивни модели и наместо тоа ќе се обиде да го освои mid-range пазарот на телефони. Продажбата на претходниот модел BlackBerry Priv е намалена за 200 милиони долари, а г. Чен вели дека направиле грешка со претходниот уред. „Голем дел од компаниите ни велат: сакаме да го купиме вашиот телефон, но 700 долари е премногу за нас. Повеќе сме заинтересирани за уреди од 400 долари“, вели г. Чен за National.

Компанијата засега нема намера да креира нов телeфон со Blackberry 10 оперативен систем, а најголемата социјлна мрежа Facebook најави дека прекинува со поддршка за Messenger и WhatsApp. Moже да се каже дека BlackBerry 10 нема веќе иднина.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk