Белградскиот фудбалски клуб Црвена ѕвезда го претстави својот е-спорт тим

во feature, гејминг

Еден од најпопуларните српски фудбалски клубови, Црвена ѕвезда, го претстави својот тим за Балканската е-спорт лига. Клубот е прилично сериозен со натпреварите и имаат натпреварувачи од Романија и Полска. Тимот има и нов тренер и се потготвува за своите ривали, вели Netokracija.

„Идејата ни беше за почеток да донесеме квалитетен и искусен тренер, пред почетокот на втората EBL сезона во која ќе се обидеме да направим што е можно подобар успех. Не трба да заборавиме дека зад нас е и сезоната во Adria лигата во која не дојдовме до очкуваниот резултат, ама извлековме многу заклучоци и добивме искуство, кое ќе ни е важно во некои од следните натпревари“, вели Ведран Влаовиќ, менаџер на тимот.

Со новите меѓународни играчи клубот ќе се обиде е да ја освои лигата. Целта за оваа сезона е едно од првите четири места. Промени во тимот може да има сè уште, бидејќи во тек е селекцијата на тимот.

Клубот креираше и буткамп во кој целиот тим ќе живее, тренира и ќе се развива.

„Амбициите се големи, но планот е да одиме чекор по чекор и она што го правиме да биде квалитетно… Засега примарен фокус ни е EBL и сакаме тука да направим голем резултат.“

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix Global

Fullstack Developer

АЛОЗИС КОМУНИКЕЈШНС Д.О.О.Рим, Р.Италија - Подружница Скопје Р.Македонија

Senior Full Stack Java Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Implementation Developer

Matrix Global

QA Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk