Atari конечно достапен во претпродажба

Кога Atari најави дека ќе издаде конзола, носталгијата полуде дел од ентузијастите кои започнале да играат на нивните уреди. За жал, Atari од минатото одамна го нема, а ова е само брендот, но и тоа беше доволно.

Компанијата секако ги таргетира сите кои се пораснати со овие игри и носталгијата би можела да игра клучна улога. Тоа се забележува и по импресивното надминување на минималната граница на кампањата, иако границата беше поставена прилично ниско.

Конзолата на Indigogo ги собра потребните средства речиси веднаш. Сепак конзолата не е баш евтина. Има два модели, Atari Collectors Edition за 300 долари и Atari Onyx за 200 долари. Конзолата досега собра 2 249 286 долари од над 8 650 поддржувачи. Ова се цените во претпродажба, официјално цените ќе бидат повисоки, односно 340 и 250 долари.

Но, компанијата не застана на ова, заедно со конзолата доаѓаат и два контролери. Тука се класичниот џојстик на Atari и модерен контролер, односно гејмпад.

Добра вест е дека сите класици на конзолата ќе бидат достапни во продажба. Ова сепак не е ретро конзола, иако изгледот секако е. Двете конзоли доаѓаат со Linux и се способни да „пуштат“ и понови игри, Сепак креаторот на конзолата објасни дека сегашните игри нема работат. Но, во ризницата на Atari и онака има доволно игри.

Лоша вест, или можеби добра ако не може да се одлучите е дека имате и повеќе од доволно време. Atari конзолата ќе биде достапна дури во 2019 година.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk