ARM работи на процесор за паметни возила

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Image courtesy of ARM

Процесор со  можност за подоверлива работа е следниот чекор за ARM. Компанијата го развива овој процесор најмногу за користење во следната генерација на возила. Автономните возила се една од идните платформи на кои ќе се рашират процесорите.

Cortex-A76AE доаѓа со можност за „Split-Lock“, дури и последните две букви во иметo (Automotive Enhanced) ја покажуваат примената. Split-Lock овозможува работа на процесот во два различни мода. Split Mode овозможува различни операции да се извршуваат на секое од двете јадра. Lock овозможува безбедна работа, на двете јадра се извршуваат исти процеси и резултатите се споредуваат. Ова секако обезбедува подоверлива работа. За во иднина компанијата најавува уште едно третo јадро кое ќе се користи за споредба, вели Engadget.

Конкуренција на пазарот има и повеќе од доволно. Тука се старите „познаници“ како Intel, но тука е и Nvidia кој веќе работи на процесор за паметни автомобили. Секако за ова најпрво ќе треба да видиме и како ќе се развива целата технологија на автономни или барем поврзани возила.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments