Apple патентира нов систем кој нема да ви се допадне

Apple презентираше патент кој овозможува блокирање на камерите на телефоните во ситуација кога до камерите ќе стасаат инфрацрвени сигнали. Иако за првпат е јавен патентот, тој не е нов, а Apple го предложил уште во 2011 година, вели BBC.

Интересно, Apple за презентацијата на оваа технологија презентираше токму скица на концерт, на можеби новата технологија е некое барање на музичарите кои сега се дел од Apple Music. Сепак иако на некои од музичарите, се сеќавате на Аксел Роуз, ова можеби и ќе им се допадне, не постои ситуација во која Apple ова ќе го презентира како добар исчекор за обичните корисници. Со оглед на тоа дека технологијата треба да биде присутна во телефонот, само корисниците на iPhone нема да можат да фотографираат.

Патентот всушност има и еден навистина кул дел, користење на истите инфрацрвени сензори за креирање на дополнителни податоци кои се појавуваат на екранот на телефонот, како своевидна проширена реалност. Така истите сензори можат да се постават и во близина на експонатите во музеите и со тоа да презентира дополнителни информации.

apple-patent-no-recording

apple-pattent-more-info

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments