Аксeл Роуз бара од Google да гo цензурира fat Axel мемeто

во Свет

Иако зголемената телесна тежина не е воопшто за исмејување, шеги на сметка на суетата се секојпат добредојдени. Пејачот на популарната група Guns and Roses, Аксел Роуз, побара да бидат отстранети неговите слики од 2010 година, кога тој беше малку подебел отколку што треба да изгледа рок ѕвезда. Но, според г. Роуз наведената причина за ова не е прекумерната тежина со која имаше проблеми во овој период, туку дека фотографот Борис Минкевич немал право да ги објави сликите.

Дел од корисниците сметаат дека токму ова е причината за отстранување на „fat Axl“ мемето. Пејачот се обиде со DMCA да побара симнување на сликите, но интернет му врати набрзина, па мемето сега е попребарувано од преходно.

Барањата на г. Роуз се испратени до Google на 31 мај, но засега е нејасно дали Google воопшто има намера да ги отстрани. Google воведе „право да бидеш заборавен“ на интернет, но тоа право важи само за линкови и содржини кои се со застарен контекст. Тоа правило функционира само во Европа.

18-fat-Axl-Rose-meme

fat-axl-rose-meme-1

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] се дел од Apple Music. Сепак иако на некои од музичарите, се сеќавате на Аксел Роуз, ова можеби и ќе им се допадне, не постои ситуација во […]

1
1
6 years ago

Малку иронично. Со овој потег само ќе се рашири повеќе мемето и SEO-то за мемето…