Apple ја забрани продажбата на Samsung Galaxy Tab 10.1 во Австралија

во Мобилни, Свет

Австралискиот федерален суд го одобри барањето на Apple да се забрани продажбата во Австралија на таблет компјутерот на Samsung, Galaxy Tab 10.1. Причина за оваа забрана е тужбата на Apple според која Samsung безсрамно го копирал нивниот производ, таблет компјутерот iPad, вклучувајќи и прекршување на неколку патенти.

Samsung, како одговор на одлуката на австралискиот суд, излезе со изјава дека ќе продолжи да ги брани своите интелектуални и авторски права. Во изјавата стои дека корејската компанија е разочарана од ваквата одлука на австралискиот суд, и дека ќе побара правен совет за можните опции кои ги има. Samsung ќе продолжи со судските постапки со цел да овозможат нивните нивните иновативни производи да останат достапни за потрошувачите. Доколку жалбата на Samsung не успее да ја крене забраната за продавање на нивниот таблет компјутер пред божиќните празници, тоа би бил огромен финансиски удар за корејската компанија.

Во изјавата исто така стои и дека Samsung ќе докаже за прекршувањето на патентите на нивната безжична технологија од страна на Apple, тужба која ја достави во австралискиот федерален суд на 16 септември.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Miki
Miki
12 years ago

Pa i IPAd e kopija na nekoj HP tablet od pred 10 godini. Ova e LUDOST!

Kire
Kire
12 years ago
Reply to  Miki

pa ne vikat deka ne e ama samsung preteruva celosno go kopira neka se svestat malku vreme e :)

Доци
Доци
12 years ago

Браво! Ова нека биде предупредување и за останатите што го копираат Apple.

така збориш зошто немаш производ од Apple. Македонска работа! ;)

pero
pero
12 years ago

sranje se znaci apple