Apple ги пушти во продажба Thunderbolt кабелот и надворешниот RAID уред

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Тhunderbolt е нова I/O технологија што поддржува екрани со висока резолуција и пренос на податоци со брзина од 10 гигабити во секунда. Поврзете два MacBook Pro со Thunderbolt поддршка и би требалo да функционираат како надворешни дискови со брз пренос на податоци.

Тhunberbolt е Intel-oва технологија базирана на PCI Express и DisplayPort, што овозможува да се пренесува видео преку HDMI или VGA дисплej, односно преку PCI EXpress да се поврзе Mac компјутерот со надворешни уреди како RAID единици за пренос на податоци. Apple исто така го претстави и првaтa Thunderbolt надворешнa RAID единица Promise Pegasus 4x1TB која чини 1.000 долари.

Apple објави и нов системскиот софтвер (firmware) за Тhunderbolt кој поправа некои грешки и за кој е потребно да се има OS X 10.6.8 верзија на системите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk