Apple ги отвора Air Play 2, iTunes и HomeKit за Android

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Секако ќе има многу интересни вести од CES кога телевизорите се во прашање. Сепак најинтересната вест досега од саемот за електроника е дека Apple ќе го отвори iTunes за Android телевизорите. Засега ова го најави единствено Samsung, иако изгледа речиси неверојатно дека и други партнери нема во иднина да добијат апликација за своите уреди.

На телевизорите на Samsung од 2018 и 2019 година ќе бидат достапни и филмовите од iTunes. Ова ќе биде првпат Apple да ги отвори своите сервиси на други платформи, иако iTunes е достапен на Windows.

Но, со оваа најава не престанаа изненадувањата, Apple AirPlay 2 и HomeKit пристигаат на најголем дел од Android телевизорите. Ова значи дека – филмови, музика, пренос од екран ќе може преку AirPlay 2 да се префрли на Android телевизор. Досега поддршката е потврдена за Samsung, LG, Vizio и Sony.

Шпекулациите се дека Apple се подготвува за лансирање на сопствен конкурент на Netflix. Во ова бројот на уреди на кои се пренесува содржината е секако од исклучително значење.

Интересно е што ова е првпат по подолго време Apple да го следи Microsoft со промовирање на услуги како бизнис модел. Досега компанијата љубоморно чуваше најголем дел од своите апликации и услуги затворени зад хардверот на Apple.

Конечно доаѓа и говорна активација со Siri преку HomeKit и SmartCast TV. Првите уреди доаѓаат во првото тримесечје на 2019 во САД и Канада, јави CNET.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments