Апликација на денот: Следете го месечниот сообраќај со Mobile Network Diary

во ИТ.МК, Совети

Три мобилни оператори, секој со различни постпејд пакети и тарифи за своите корисници во кои нудат и бесплатни повици со одреден број на минути. Доколку сакате да имате преглед на тоа колку минути имате зборувано, Mobile Network Diary е вистинската aпликација за тоа.

Апликацијата го мери излезниот сообраќај кон секој од операторите и резултатите ги групира по нив. Ова е одлично доколку сте постпејд корисник и сакате да имате преглед колку сте зборувале, без притоа да отварате дополнителни сервиси на интернет. Мobile Network Diary нуди и поставување на лимит кон секој оператор, а по негово надминување ќе бидете известени со нотификација.

Mobile Network Diary го користи веб сервисот на Агенцијата за електронска комуникација (АЕК_ и именикот на корисникот се синхронизира при првото стартување на апликацијата и еднаш месечно. За подобро следење на месечниот сообраќај, може да си изберете сопствен датум кога ви почнува месецот.

*Благодарност до Столе Анастасов што ја сподели оваа апликација со нас, кој воедно е и автор на истата.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
18 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
9 years ago

Vece 2 dena probuvam da ja koristam aplikacijata no nikako da se povrze so serverot na AEK dali e problem do mene ili do niv ?

Mario
Mario
9 years ago

Vece 2 dena probuvam da ja koristam aplikacijata no nikako da se povrze so serverot na AEK dali e problem do mene ili do niv ?

@LordRaydenMK
9 years ago
Reply to  Mario

Проблемот е до АЕК.
Веб сервисот за проверка на број во моментов не им функционира.

И скриптата на за проверка на број на http://aek.mk/ не работи во моментов.

Aleksandar
Aleksandar
9 years ago

Stvarno steta ovakva aplikacija da ja nema za iOS, mnogu korisnici na iPhone ke ostanat razocarani

Apas
Apas
9 years ago

Cool, top aplikacija

Zmejot
Zmejot
9 years ago

Sekoja cest stole atanasov samo prodolzi napred pozdrav od znaes koj :)

bobi
bobi
9 years ago

Top , bravo

nik
nik
9 years ago

kako da se instalira??

Jonsy
Jonsy
9 years ago
Reply to  nik

десен клик на Ц и ФОРМАТ

Aleksandar
Aleksandar
9 years ago
Reply to  Jonsy

aj ne se pravi pameten, nekoj stvarno ke klikne

Ѓоко
Ѓоко
9 years ago

„Mobile Network Diary го користи веб сервисот на Агенцијата за електронска комуникација (АЕК_ и именикот на корисникот се синхронизира при првото стартување на апликацијата и еднаш месечно.“

На овој начин ли знае кај кој оператор е регистриран бројот на претплатникот?

@LordRaydenMK
9 years ago
Reply to  Ѓоко

Да. По првото вклучување, броевите од именикот се синхронизираат со базата на АЕК (Ако работи веб сервисот на АЕК во тој момент).

Zdravo
Zdravo
9 years ago

Android ili iphone aplikacija ?

@LordRaydenMK
9 years ago
Reply to  Zdravo

Апликацијата е за Андроид.

zdravo
zdravo
9 years ago
Reply to  @LordRaydenMK

Ke ima i za iPhone ?

@LordRaydenMK
9 years ago
Reply to  zdravo

Не планирам да изработувам верзија за iOS.

zdravo
zdravo
9 years ago
Reply to  @LordRaydenMK

steta :(

@nikola_koco
9 years ago
Reply to  @LordRaydenMK

ajde neka se prijavi nekoj iOS developer, pa sredete zaedno