Апликација ќе ви ги покаже невидливите WiFi сигнaли околу вас

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Architecture of Radio е нова апликација за iPad која на корисниците им овозможува да ги видат бежичните сигнали на рутери и сателити. Апликацијата е дело на Ричард Вијген и е дел од неговата изложба во ZKM во Калсруре. „Во целост сме опкружени од невидлив систем на податочни кабли и радио сигнали од пристапни точки, предаватели, сателите. Нашите дигитални животи зависат од овие системи за комуникација, опсервација и навигација“, вели г. Вијген.

Апликацијата со помош на GPS податоците ги наоѓа базните станици кои се во близина и сателитите кои можеби се над локацијата во моментот. Ова и самото по себе е импресивно, но вметнување на податочните каблите и рутерите во просторот во инсталација во Германија, во која апликацијата функционира беспрекорно, прави оваа апликација за проширена реалност да ги презентира бежичните мрежи и сообраќајот на навистина кул начин.

architectureofradio from R Vijgen on Vimeo.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments