Adobe ја објави првата верзија на Brackets, алатка со отворен код за веб дизајнери

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Adobe го идаде Brackets v1.0, текст едитор со отворен код наменет за веб дизајнери. Софтверот е креиран за Windows, Mac и Linux и овозможува кодирање во HTML, CSS или JavaScript, со едноставен преглед на финалниот производ. Една од предностите е што е овозможено брзо префрлање од изгледот во прелистувач и едиторот, а овозможено е селектирање и доработка и само на делови од кодот.

Brackets овозможува и едноставно повлекување на информациите од PSD, заклучно со боите, фонтовите, градиентите и мерките , потоа креирајќи CSS. Може да се користи и за извлекување на различерн „layer“ и да се користи како посебна слика. Изворниот код може да го преземете од Github, и да го модифицирате или да допринесете за негово усовршување.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments