Ebay го менува PayPal како платежен партнер

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Свет

По 15 години соработка eBay ќе го промени PayPal како главна платежна функционалност. Ова е оставено за 2020 година, а продавницата веќе работи со компанијата Adyen од Amsterdam на замена на PayPal.

Иако компанијата ја највува 2020 година како финална за ставање крај на плаќањето со PayPal, уште од оваа година ќе започнат да префрлаат дел од корисниците, јави Recode. Компанијата од Холандија единствено работи со трансфер на пари.

Причината за замената најверојатно е желбата за поголема заработка. Се проценува дека по промената на PayPal, eBay ќе заработи 2 милијарди долари повеќе. Причината за ова е што трошоците за трансакцијата ќе ги наплаќа eBay, наместо PayPal.

Ова најверојатно е добра вест и за дел од продавачите. Најавата е дека под eBay, трошоците за трансакција ќе бидат помали. Можноста за плаќање со PayPal останува и по 2020 година, но сервисот нема да има повластен статус.

Adyen е веќе партнер на повеќе големи компании. Клиенти на компанијата се и Uber, Netflix и Spotify. На почетокот на годинава компанијата најави дека се подготвува и за излез на берза.

Интересно, PayPal до 2015 година беше во сопственост на Ebay, но компанијата по советите на Icahn го креираше PayPal како спиноф компанија. Секако, по објавата на оваа вест паднаа акциите на PayPal. Главна причина за ова е што на eBay отпаѓа 50% од профитот на PayPal.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments