15-годишен претприемач зборува за неговата успешна гејминг компанија

Џордан Кејси има само 15 години, и веќе има сопствена компанија – инди студиото за мобилни игри, Casey Games. Но, иако е лесно да отвориш компанија, малку е потешко да ја направиш една од најуспешните компании од овој тип во Ирска. Џордан Кејси е самоук програмер, а научи да програми кога имаше само 9 години. Casey Games ја основа на 12 години, а основач е и на иницијативата „Getting kids to code“. Главната цел во моментов е да им овозможи на учениците да научат да програмираат од најрана возраст, ова би можело да го реши проблемот со вработувањето, но и да биде решение за проблемот кој го има Ирска со недостатокот на програмери, пренесува The Next Web.

Она што најверојатно најмногу импресионира кај Џордан Кејси е неговата зрелост, иако за добар дел од ова најверојатно голем удел има успехот на неговата компанија и постојанот присуство во јавноста.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk