Кинескиот „Tesla Motors” воведе гласовни команди во автомобилите

Image Courtesy of LeEco

Кинескиот телефонски гигант LeEco, успеа да му нанесе мал пораз на Tesla Motors.

Електричниот автомобил на оваа компанија LeSEE е првиот кој може да следи гласовни команди. Џи Јуатенг ги презентираше овие можности, а повеќе детали за автомобилот ќе дознаеме на Beijing Auto Show, според Engadget.  

За разлика од Tesla автомобилите кои имаат софтвер и можат да дојдат до возачот со притисок на копче на паметен телефон, LeEco ги слуша гласовните команди.

Возилото на LeEco изгледа одлично, доаѓа со уникатен преден фар и куп дисплеји внатре.

Засега станува збор единствено за концепт, но LeSEE може да биде и првиот чекор за автомобил на Faraday Future компанија која претендира да биде конкурент на Tesla.

LeEco неодамна инвестираше во соработката на Faraday Future и Aston Martin. Компаниите засега работат на отворање на првата фабрика.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments