Како да крадете пари преку офшор компании? Stairway to Tax Heaven ќе ве научи некој трик

Stairway to Tax Heaven е игра во прелистувач која на играчот барем на неколку минути ќе му покаже како е да се биде милионер. Дополнително играта помага за поедноставно запознавање со злоупотребите и малверзациите на политичарите, спортистите и бизнисмените чии податоци се јавно објавени со Panama Papers. Panama Papers е популарното име за над 11 милиони документи, или над 2,5 терабајти податоци, украдени од адвокатската канцеларија Mossack Fonseca во Панама, која е посредник на 300.000 офшор компании.

Играта ќе ви презентира неколку можности си кои ќе ги скријат своите приходи, а со тоа ќе избегнат плаќање на данок. За секој погрешно направен потег, играта е безмилосна, па ќе завршите или во рацете на властите или со објавени податоци од новинарите. Сепак играта има и „среќен крај“ па ќе можете успешно да ги манипулирате даночните власти.

12962622_10209333678485779_900861659_o

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments