Amazon ги претстави Tap и Dot, нови алтернативи на Echo звучникот

Amazon додаде два нови уреди, Tap и Dot, на Echo серијата на производи. Двата уреди се со речиси со идентична функционалност како Echo, звучникот кој се контролира со глас, но се разликуваат во намената. Тap е преносна верзија на Echo, a Dot е помала верзија која доаѓа со можност за приклучување на звучник по избор, пренесува Techcrunch. Echo, Tap и Dot можат да се користат како „hub“ за контрола на сите паметни уреди од едно место: од сијалици до паметен термостат. Дополнително, повеќе вакви уреди можат да бидат поставени во различни соби и со тоа да бидат „hub“-единствено за овие соби.

Како и Echo, и Tap во целост ги користи можностите на Alexa оперативниот систем за примање на гласовните команди. Дел од работите кои ги овозможува Tap се: порачување на Uber возило, нарачка на пица или пуштање музика на Prime или iTunes преку гласовни команди. Уредот се поврзува преку Wi-Fi мрежа или хотспот, па можеби ова делумно ја ограничува мобилноста. За разлика од Echo и Tap, Dot доаѓа на барање на корисниците кои сакаа да имаат уред на кој ќе може самите да приклучок звуник по избор. Надвор од ова можностите се исти со останатите уреди.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] продолжи со редефинирање на паметните домови со Echo, го промени начинот на транспорт на податоци […]