Google ќе лансира дронови за достава во 2017-та

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Google планира во 2017-та година да лансира флота на беспилотни летала кои ќе доставуваат производи. Името на иницијативата на Google (сега Alphabet) е Project Wing, и иако беше претставен уште пред две години, сега првпат беше откриен датумот кога ќе бидат дроновите ставени во функција. Освен името и идејата засега нема детали за пакетите кои ќе може да се пренесуваат со леталата, ниту за методот на навигација.

Google не е сам во желбата за достава на производи со летала. Amazon беше првата компанија која најави дека работи на технологија за достава со беспилотни летала, а оваа година и кинеската продавница Alibaba изврши тестови со дронови во неколку кинески градови. Покрај гигантите има неколку помали компании и стартапи кои работат на сличен превоз.

„Наша цел е да имаме комерцијално исплатлива услуга во 2017,“ вели г. Вос на конференција во Вашингтон, пренесува ВВС.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments