Зголемена приватност со Tor прелистувачот

Помислата дека некој ѕирка во вашите прелистувачки навики знае да биде значително вознемирувачка. Добивање увид во таквото нешто e лесно со стандардните прелистувачи, но не и со Tor.

Преку имплементирање алгоритми за „шетање“ низ бројни мрежи, Tor Browser спречува надгледување на вашата интернет конекција и дознавање кои сајтови ги посетувате, не заборавајќи, притоа, и да ја маскира вашата физичка локација и да ви дозволи да посетувате сајтови кои не би можеле да се посетуваат преку нормални канали (се мисли на VPN, односно Virtual Private Network или виртуелна приватна мрежа). Tor прелистувачот се испорачува во пренослива форма и не бара какво било инсталирање за работа во Microsoft Windows, Apple MacOS или GNU/Linux околина. Предност на ова е тоа што можете да го префрлите Тор на USB и од кој било компјутер да започнете безбедно прелистување, без страв дека ќе останат траги од вашето влијание.

Tor Browser е базиран на истиот енџин како за Mozilla Firefox, но користи посебна мрежа од Tor доброволци за маскирање на вашата локација. Најновата верзија од прелистувачот го надградува Firefox енџинот и дозволува на софтверот да го искористи режимот за мултипроцесор и сите (sandbox) предности кои произлегуваат од тоа. Што се однесува до самата Tor компонента, ќе забележите add-on-и за NoScript И HTTPS-Everywhere. Згора на ова, седмата верзија на прелистувачот се одликува и со бројни други подобрувања и исправки на грешки.

За зголемена безбедност при прелистување самите автори советуваа неколку работи:

  • Покрај очигледниот совет да го користите само овој, претходно прилагоден прелистувач, не би требало да си играте со торенти, дури и преку тор, затоа што одредени такви апликации би можело да ја испратат вашата вистинска IP адреса до трети лица.
  • Понатаму, да не овозможувате или инсталирате одредени прелистувачки плагини затоа што истите можат да бидат изманипулирани за да, погодувате, ја откријат вашата IP адреса.
  • Дополнително, посетувајте само HTTPS сајтови и не отворајте документи кои се преземени со Тор додека сте приклучени на интернет.

За крај, самите автори ве охрабруваат да го наметнете прелистувачот на што повеќе луѓе, затоа што на тој начин се доаѓа до ултимативниот безбедносен пристап. Имено, што повеќе корисници близу до вас и што поразлични интереси, толку е потешко да се откријат вашите вистински лични интереси.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] нешто да биде можно, потребно е прво да го инсталирате прелистувачот Tor и да го оставите да работи во […]

trackback

[…] 3. Размислете дали да го замените вашиот стандарден прелистувач со Tor. Таканаречената onion network ја префрлува вашата активност насекаде околу светот и прави да е невозможно некој да ве следи. Прочитајте за предностите на овој прелистувач тука. […]

trackback

[…] 3. Размислете дали да го замените вашиот стандарден прелистувач со Tor. Таканаречената onion network ја префрлува вашата активност насекаде околу светот и прави да е невозможно некој да ве следи. Прочитајте за предностите на овој прелистувач тука. […]

trackback

[…] комплетно нов пребарувач, тука мислиме на Tor Browser кој спречува надгледување на вашата интернет […]

trackback

[…] e лесно со стандардните прелистувачи, но не и со Tor. Прочитајте како и вие да ја зголемите вашата приватност! Tor, патем […]

trackback

[…] Haven е нова безбедносна алатка која го претвора вашиот Android телефон или таблет во еден вид направа за надгледување. Haven ги користи сензорите на вашиот телефон, како тие за движење, звук, вибрации и светлина за да регистрира и снима видео и аудио фајлови кои можете да ги надгледувате преку шифрирани канали, како Тор. […]

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Matrix Global

QA Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk